Ugrás a tartalomhoz
ápr. 24. 2010
Címkék: kritika

Magyar riviéra? De még mennyire!

Akkezdet Phiai - Kottazűr

Egy olyan album, ami méltán nevezhető az előző lemez folytatásának, amit 2004-ben adtak ki. Kinézetre az egyik legigényesebb albummal van dolgunk. Stílusra legfőképp szimbolista - amivel egyből a borítón és a lemezekre rányomott ollónál és fésűnél találkozhatunk -, ami a második CD-re jellemző legfőképp - persze vannak egyértelmű kijelentések, de páran még ezeket sem képesek megérteni. Az albumon nincs túl sok mc közreműködő. Zeek, NKS - ők egy-egy számban külön -, és Sena, aki magyarul (!) versel/rappel - és az 5 Terem refrénjét énekli. Az alapok nagy részét Saiid írta, de van rajta Realistic Crew, Cadik, Kunert Péter és Slow zene is.

Kívülről 5-ös. Mintha ez a hajas-fésűs megoldás a phiúk két arcára próbálna rávilágítani - akár az olló-fésű kombó. A kócos és ollós rész a srácok régi - de az 1-es CD-n szereplő -, komolytalanabb és sokkal inkább szórakoztató jellegű arculatát jelzi: a borítón kifésülik, a lemezre rányomott mintán meg egyenesen "levágják". A fésű pedig a "megkomolyodás" és összeszedettség szimbóluma a CD2 mellett.

Ollós lemez *5-ös. Zeneileg visszaköszön az Akkezdettel behozott érzet. Mintázott számok enyhe dallamossággal, zongorás klimpírozás a lépcsőházból, vagy a falszomszédból. Ezt úgy érzem nincs is értelme tovább ragozni.
A szövegek és a technikai megoldások is maradtak. Nyakatekert szavak, már-már addig nyújtott rímek, hogy úgy érzi a hallgató: ennek már soha nem lesz vége. Persze mindannyian szívesen hallgatjuk, de mintha nem tudnánk betelni a rímek ekkora méretű felhalmozásával: akarjuk a következő kombinációt.
Igazából ez a lemez nekem kicsit jobban tetszik, sokkal kiforrottabbnak tűnik, mint a fésűs.

Fésűs lemez 5-ös. Ezen a CD-n az alapzenék részéről viszont beköszön az élőzenés, jazzes arculat. Ez egy komolyabb, sokkal összeszedettebb, de mégis sokkal elgondolkodtatóbb alkotás, mint az első CD.
Ezt a lemezt azok szeretik nagyon, akik tudnak gondolkozva szórakozni, vagy vica versa. Aki nem vevő a hasonló, nem bulizós számokra, az fintorogva fogja hallgatni, és ajánlott számukra a többszöri hallgatás, ugyanis biztos találni fognak valamit, ami megfogja őket.

Margó: Akkezdetéknek újra sikerült valami teljesen újat mutatni. Sokaknak nem tetszik ez az új stílus, de gondoljunk csak bele, hogy hogy nézhettek 2004-ben a magyar rap-rajongók az Akkezdetre. Akinek még nem estek le a dolgok a Kottazűrrel kapcsolatban, annak lehet, hogy évek múlva fog eszébe jutni, hogy ezek a számok tényleg mennyire jók. Egy különbség van a régi és az új vonal között: a régi nagyon sok embert inspirált, akik ma mondhatni csúcson vannak; az új is lehet, hogy sokakra lesz nagy hatással, de senki sem lesz képes arra, hogy ugyanerre - vagy legalább hasonló - szintre emelje ezt az irányzatot.

ápr. 21. 2010
Címkék: külföld

Gifted Unlimited Rhymes Universal(1966-2010)

Guru 1987 óta volt aktív, bár 1985-ben ötlötte ki DJ 1,2 B-Down-nal a Gang Starr előfutárát, a Horne And Elbo-t. 1989-ben B-Down kilépett a dologból, és megismerte DJ Premiert, aki adott - akkor még - Keithy E-nek egy pár zenét, amik tetszettek Gurunak, és úgy döntöttek, ezen túl együtt fognak dolgozni. Ugyanebben az évben adták ki a 'Manifest' kislemezt, majd szinte egyből a 'No More Mr. Nice Guy' címmel ellátott albumot.

A következő két albumuk - Step In The Arena(1991), Daily Operation(1992) - szinte uralta az 1990-es évek első felét New York-ban, és megalapozta további sikereiket.
1993-ban Guru kiadta első szóló albumát, a 'Jazzmatazz vol. 1'-et. Ez az album ott volt az elsők között, amelyek megpróbálták az élőzenés jazz-t a rappel kombinálni. Ez az akció sikeres volt, olyannyira, hogy további három Jazzmatazz album látott napvilágot. Bár már majdnem 15 éve rappelt, első "klasszikus" szóló albuma 2001-ben került ki 'Baldhead Slick & Da Click' címmel.
Az évek alatt megromlott a viszony Guru és Premier között, és 2003-ban a The Ownerz kiadása után - a nyilvánosság előtt tisztázatlan okok miatt - elváltak útjaik.
A 'Version 7.0: The Street Scriptures'-t már Solar támogatásával adta ki, de a lemez nagy bukás volt számára. 2009 májusában a szintén Solar által producerált '8.0: Lost & Found'-t adta ki. Ez az album szintén nem lett sikeres.

2010. február 28-án szívrohamot szenvedett, majd pár napig kómában volt. 2010. április 19-én végzett vele a rák.

Guru nem csak technikailag, de tartalmilag is egy nagyon egyedülálló mc volt. A személyes tapasztalatai adtak pluszt a tartalomhoz, monoton stílusa pedig mindmáig egyedi.
Szintén említésre méltó, hogy - a többi beef-fel ellentétben - nem diss-elte agyon Premiert, és nem teregette ki a szennyest.

Nyugodjék békében!

ápr. 07. 2010
Címkék: magyarország

Fullon klip*

Gondolkodtatok már azon, hogy a magyar underground-ban milyen szinten áll a klipgyártás? A válasz egyszerű: elég sokszínű. Van ötlet, motiváció, koncepció, tisztelet, eszközök, technika és tehetség. Négy videoklippet mutatnék be.

süti beállítások módosítása